Akvárium.sk - Fórum | Inzercia | Kontakty
19. 2. 2018 2:41:32
       Vyber si:
  Úvod
  Súťaž
     Sladkovodné
     Morské
     Výsledky
  Ryby
  Články
  Rastliny
     Články
  More
     Ryby
  Knihy
     Rastliny
     Sladkovodné
     Morské
     Technika
     Jazierko
  Technika
     Filtre
  Nádrže
     Vaše
     More
     Amano
  Inzeráty
     Ryby
     Potrava
     Rastliny
     Technika
     Ostatné
     Pridať
  Kontakty
     Predajne
     Internetové
     Chovatelia
     Pestovatelia
     Výkupne
     Výrobcovia
     Dovozcovia
     Veľkoobchody
     Služby
     Pridať
  Pozadia
  Fórum
     Prihlásiť
     Registrácia
  Odkazy
     Pridať
  Kontakt
 
       Reklama
 
       Info na e-mail:
Ak chcete byť informovaní o novinkách na tejto stránke tak sa zaregistrujte
 
Odhlásiť    Prihlásiť

 Návšteva u amerického chovateľa diskusov.

Už pred príchodom do USA som mal eminentný záujem zamestnať sa, a nazbierať cenné skúsenosti, u nejakej americkej firmy špecializujúcej sa na chov tropických rýb. Získať pracovnú zmluvu sa mi ani napriek úmornej snahe nepošťastilo, podarilo sa mi však spriateliť a porozhliadnuť sa u chovateľa diskusov Toma Meador z mestečka Bloomington, štát Indiana.

O Tomovi som sa dozvedel z najprestížnejšieho akvaristického časopisu na svete Tropical Fish Hobbyist (TFH), v ktorom mal svoju reklamu. Keďže Indiana nebola od Bostonu, v ktorom som práve pobýval, veľmi vzdialená (okolo 22 hodín autobusom,) a mal som aj chuť si trochu pocestovať, bolo rozhodnuté.
Pri návšteve som bol milo prekvapený chovateľovou ochotou, snahou vysvetliť a poukazovať mi zariadenie farmy. Tom, asi 30 ročný, postavou nižší pracant, bol chovateľom telom i dušou.

Vlastná farma pozostávala z 2 častí. Menšia časť bola umiestnená v suteréne rodinného domu a tvorili ju akváriá, slúžiace na karanténu nových rýb. V čase mojej návštevy tvorili osádku hlavne variety diskusov ako Red Turquoise, Snowflake, Blue Diamond, Rose Red importované z Ázie. Priestory dotvárali dva veľké bazény o súhrne asi 12 000 litrov vody slúžiace viac menej pre potešenie ako pre obchod. Plávali v nich krásne kusy dúhoviek (hybridy, podľa slov chovateľa), Potamotrygon henlei, Hypostomus sp., rôzne druhy cichlíd a pod.. Filtráciu zabezpečoval jednak bohatý rastlinný porast a v nemalej miere aj pretekanie vody cez rôznorodé filtračné náplne. Dojem juhoamerického pralesa bol takmer stopercentný! Krása!

Druhá časť farmy sa nachádzala na pozemku za domom, v budove postavenej pre tento účel. Celkový objem vody v nádržiach predstavoval zhruba 15 000 litrov. Chovné páry boli umiestnené v asi 100 litrových akváriách, ktorých kompletná výbava pozostávala iba z 2 trecích tehál. Dorastajúce potomstvo si veselo plávalo v 300 litrových akváriách. Všetky nádrže boli prietočné s vlepeným prepadom vody cez prednú stenu akvária, pričom sa denne v systéme menilo 5-10% vody. Predpríprava vody sa konala v obrovskom zásobníku a pozostávala z úpravy ph, filtrovania mechanických nečistôt, pridávania vody z reverznej osmózy, ošetrovania UV lúčmi a ohrievania. Všetky parametre boli sledované elektronickými prístrojmi. Filtrovanie bolo riešené 4 oddelenými, centrálnymi filtrami (štyri filtračné systémy). Jeden filter tvorila umelohmotná kaďa s filtračnou vatou, prítokom čerstvej a odtokom znečistenej vody + štyri valce s umelohmotným plášťom vnútri ktorých sa nachádzali filtračné lamely zachytávajúce nečistoty z obtekajúcej vody. V dvoch systémoch cirkulovala voda pre chovné kusy, ktorým sa v čase trenia takmer nemenila a v dvoch pre mlaď s častou výmenou. Zaujímavé je, že chovateľ užíval hlavne mechanický spôsob odstraňovania nečistôt z vody. Nechával pretekať vodu cez vrstvu filtračnej vaty, filtračných lamiel, a späť do akvárií s prídavkom čerstvej, upravenej H2O. Filter pracujúci na princípe biologickej filtrácii(veľký povrch média vhodný pre rast baktérii), užíval len v jednom systéme. Išlo o zaujímavé zariadenie (dosť malé vzhľadom na filtrovanú kubatúru vody), pre ktorého úplné pochopenie mi však zlyhala anglická slovná zásoba. Denná údržba pozostávala z odkalenia nečistôt a vypratia filtračných vát a lamiel. Celé zariadenie spolu s primeranou osádkou nádrží a vhodným kŕmením spoľahlivo fungovalo a dodávalo vodu s dobrou kvalitou. Parametre vody boli teplota- 30°C, ph- 5-6, tvrdosť- 2°N.

Nezvyčajné pre mňa boli stojany vyhotovené z dreva. Vo vlhkej klíme s 30 °C teplotou, by sa dalo očakávať, že sa to celé v priebehu pár mesiacov zrúti. Napodiv, stojany boli pevné a zvýšená vlhkosť sa na nich takmer vôbec neprejavovala. Dôvodom výberu dreva pri výrobe stojanov bola vysoká cena železa. Proti vyskočeniu rýb z akvária bola použitá pre ľahšiu manipuláciu (oproti sklu) umelohmotná mriežka zakrývajúca vodnú hladinu. Nádrže pre chovné kusy mali zadné steny natrené na modro vzhľadom na upokojujúci efekt vyplývajúci z pocitu bezpečia u diskusov. Bočné steny medzi pármi boli bez náteru kvôli zvýšeniu úspešnosti pri vyvedení mladých. Páry sa navzájom vidia, čo ich vzájomne stimuluje k zvýšenej ostražitosti (proti potencionálnemu nebezpečiu) a zlepšeniu starostlivosti o znášku.

Kŕmenie bolo podávané trikrát denne a tvorené bežnými druhmi ako: strúhané hovädzie srdce s vitamínmi, filé, patentka, artémia, koretra, čierna komária larva, cyklop, dafnia, mysis, rôzna sušená potrava. Živú potravu nepoužíval vôbec, s výnimkou žiabronôžky pri odkrme mladých.

Na rozdiel od niektorých chovateľov mu nerobilo žiadne problémy poukazovať mi rybyčkáreň, poprezrádzať zopár svojich fínt. V nádržiach u Toma plávali krásne kusy s vynikajúcim sfarbením a veľkosťou tela.

Nič nepoukáže na schopnosť a um chovateľa viac ako zdravé rybky v jeho akváriách.

Peter Podhorec        


Nádrže


Pohľad na chovňu


Detail chovného páru


Čerstvý import
z Hongkongu


Drevené stojany
s akváriami


Chovný pár


Chovné páry v nádržiach


Džungľa v suteréne


Špinavé filtračné lamely


Tom pri svojich miláčikoch


Obrý zásobník na vodu


Puzdrá na filtračné lamely


Telo biologického filtra

       Foto nádrže

Amano
 
       Anketa:
Navštevujete akvaristické výstavy ?
Ano
 8,35%
Nie
 24,12%
Príležitostne
 24,18%
Len v zahraničí
 23,16%
Len na Slovensku
 20,19%
Hlasovali: 15609
 
       Reklama
 
       Štatistiky:
 Inzerátov:
   Ryby: 0
   Potrava: 0
   Rasliny: 0
   Technika: 0
   Ostatné: 0
   Spracov.: 2909
  Fórum:
   Otázok: 2322
   Odpovedí: 7764
   Registrov.: 2387
  Nádrže:
   Vaše: 37
   Amano: 47
  Ryby:
   Sladkovodné: 81
   Morské: 11
  Rastliny: 27
  Knihy: 58
  Odkazov: 147
  Založenie: 15.1. 01
  Prístupov: 32622711

©2001-2007 Akvarium. Všetky práva vyhradené. Webdesign, webhosting Weblife

Odporúčame: Parfémy a kozmetika, Lacné hračky, stavebnice, Last minute Egypt, Poznávací zájazd Rim, Dovolenka Dominikanska republika