Akvárium.sk - Fórum | Inzercia | Kontakty
21. 2. 2018 8:24:45
       Vyber si:
  Úvod
  Súťaž
     Sladkovodné
     Morské
     Výsledky
  Ryby
  Články
  Rastliny
     Články
  More
     Ryby
  Knihy
     Rastliny
     Sladkovodné
     Morské
     Technika
     Jazierko
  Technika
     Filtre
  Nádrže
     Vaše
     More
     Amano
  Inzeráty
     Ryby
     Potrava
     Rastliny
     Technika
     Ostatné
     Pridať
  Kontakty
     Predajne
     Internetové
     Chovatelia
     Pestovatelia
     Výkupne
     Výrobcovia
     Dovozcovia
     Veľkoobchody
     Služby
     Pridať
  Pozadia
  Fórum
     Prihlásiť
     Registrácia
  Odkazy
     Pridať
  Kontakt
 
       Reklama
 
       Info na e-mail:
Ak chcete byť informovaní o novinkách na tejto stránke tak sa zaregistrujte
 
Odhlásiť    Prihlásiť

Výroba 3D pozadia do akvária

Takže po dlhšom čase som opäť tu aby som Vám povedal ako to dopadlo s výrobou môjho 3D pozadia. Takže postupoval som asi takto. Najprv so si zhotovil zo 4 dosiek rám formy. Do tohto rámu som nasypal preosiatu hlinu. Keďže hlina bola vlhka mohol som pristúpiť k samotnému tvarovaniu formy.
Musel som si uvedomiť že forma je vlastne zrkadlovým obrazom budúceho pozadia.. to znamená že keď je vo forme kopček to bude v pozadí dutina a opačne. Najprv som otláčal do hliny kamene potom som rukami tvaroval hlinu vo forme. Keďže hlina ktorú som mal bola bežná zo záhrady musel som po finálnom vytvarovaní povrch ešte "utľapkať" aby bom hladký a pevný.

Potom som si pripravil zmes hmoty ktorú som nalial do formy. Skladala sa zo zmesi cementu a perlitu.(perlit som použil na odľahčenie - je ľahší ako voda) zmiešal som to v pomere asi 1: 3,5... potom som zmes v kašovitom stave nalial do formy. Keďže som musel formu rozdeliť na tri časti ( moje akvárium ma v strede krížnu výstuhu ) tak som pred naliatím ešte vložil dve prepážky (aby som nemusel po vytvrdnutí pozadie rezať). Nakoniec som navrch položil králičie pletivo, ktoré ma funkciu výstuhy.

Cele som to nechal zatvrdnúť asi desať dni. Potom som pozadie vybral z formy vystriekal vodou a vyčistil kefou od zbytkov hliny. Keď bolo pozadie dôkladne očistené prišla záverečná fáza osadenia do akvária. Keďže moje akvárium je dlhé 150 cm ma pozdĺžne výstuhy v hornej časti akvária. Pozadie som si vyrobil tak že jeho výška bola asi o 2cm menšia ako je vzdialenosť medzi dnom a pozdĺžnou výstuhou. Postupne som teda osádzal jednotlivé časti pozadia a zabezpečil proti vypadnutiu pevnou molitanovou penou pod pozadím a takisto aj pod pozdĺžnou výstuhou. Keď som mal všetky tri časti uložené ešte raz som prekontroloval pevnosť uloženia a vysypal piesok a štrk na dno akvária. Tým pádom bolo pozadie osadene.
 

Musím povedať že podľa mňa vyzerá celkom dobre. Ale napriek tomu mam zopár poznámok na zaver pre prípadných záujemcov o vlastnú výrobu:

1. Pomer zmesi môže byt kľudné väčší asi 1:5 až 6 tým sa zníži hmotnosť pozadia pri zachovaní požadovanej pevnosti. Moje pozadie váži asi 15 kg čo pri skoro 400L akváriu nie je až tak veľa

2. Keby som ešte raz robil pozadie formu by som urobil viac plastickú. zdá sa že po vyliati zmesi do formy, ta svojou vlhkosťou mierne "zrovnala" nerovnosti vo forme čiže sa trocha znížila plastickosť pozadia.

cawte a akwaristike ZDAR !!!

Richard Henček          

       Foto nádrže

Amano
 
       Anketa:
Navštevujete akvaristické výstavy ?
Ano
 23,13%
Nie
 24,36%
Príležitostne
 1,51%
Len v zahraničí
 24,78%
Len na Slovensku
 26,22%
Hlasovali: 14060
 
       Reklama
 
       Štatistiky:
 Inzerátov:
   Ryby: 0
   Potrava: 0
   Rasliny: 0
   Technika: 0
   Ostatné: 0
   Spracov.: 2909
  Fórum:
   Otázok: 2322
   Odpovedí: 7764
   Registrov.: 2387
  Nádrže:
   Vaše: 37
   Amano: 47
  Ryby:
   Sladkovodné: 81
   Morské: 11
  Rastliny: 27
  Knihy: 58
  Odkazov: 147
  Založenie: 15.1. 01
  Prístupov: 32665274

©2001-2007 Akvarium. Všetky práva vyhradené. Webdesign, webhosting Weblife

Odporúčame: Parfémy a kozmetika, Lacné hračky, stavebnice, Last minute Egypt, Poznávací zájazd Rim, Dovolenka Dominikanska republika